22. februára 2022
V tomto blogu sa pozrieme na zúbok jednej exkluzívnej káve. Na úvodnú otázku vám odpovieme rovno hneď – je to cibetková káva alebo káva z cibetky, získavaná z trusu zvieraťa. Možno ste ešte o tejto špecialitke nepočuli, možno práve zvažujete, či si ju zadovážiť a rozšíriť tak svoje kávové obzory. V každom prípade ide o tému veľmi zaujímavú a možno aj trochu kontroverznú. Prečítajte si o tom, čo je to káva z cibetky, ako vzniká a čím je výnimočná. Prezradíme vám aj to, aká neuveriteľne vysoká je cena cibetkovej kávy a na čo si dať pozor pri jej kúpe.
Začnime teda pekne po poriadku – objasnením toho, čo to vlastne tá cibetka je. Predstavte si asi 4 kilogramy vážiace zvieratko, ktoré je len o niečo väčšie od našej mačky. Táto malá kunovitá šelma je na Filipínach prezývaná aj Luwak. Konkrétne ide o druh s názvom cibetka palmová, ktorý sa podieľa na vzniku unikátnej cibetkovej kávy. Tento nočný živočích sa prirodzene živí hmyzom a malými živočíchmi, ale aj tropickými plodmi. Okrem iného si rád pochutnáva aj na kávových bobuliach. Jeho obľúbenými odrodami sú arabica a robusta.
Keď cibetka zje kávovú bobuľu, dokáže stráviť iba šupku, v ktorej je zrno obalené. Kávové zrnko vplyvom žalúdočných kyselín a enzýmov začne v žalúdku fermentovať, čím získava špecifické chuťové a aromatické vlastnosti. Cibetka vylúči celé sfermentované zrná prirodzenou cestou. Z čerstvého trusu potom domorodci povyberajú nepoškodené zrnká kávy z cibetky a ručne ich dočistia. A tak vzniká najdrahšia káva na svete Kopi Luwak – cibetková káva. Samozrejme, nazbierané a očistené zrná putujú na ďalšie spracovanie, a to už úplne bežným postupom od praženia, mletia až po samotnú prípravu šálky voňavej kávy.
Znie to tak trochu ironicky, že najdrahšia káva na svete sa získava zo zvieracieho trusu. No nie je to len tak pre nič za nič. Jej produkcia je veľmi náročná práve kvôli spomínaným cibetkám, ktoré sú v celom procese nenahraditeľné. Jednou cestou je nechať ich voľne žiť v prírode a kávu z cibetky získavať z ich prirodzeného trusu, ktorý miestni obyvatelia zbierajú vo svojom okolí. Niektoré zdroje uvádzajú, že ak sú tieto zvieratká chované v zajatí, kávové bobule jesť odmietajú. Avšak cibetkové farmy, ktoré sú pomerne bežné v Indonézii a Vietname, tento fakt popierajú. Samozrejme, do hry vstúpili aj ochrancovia prírody, ktorí začali upozorňovať na neetické zaobchádzanie s cibetkami na farmách. Vďaka tejto iniciatíve si koncový zákazník môže kúpiť cibetkovú kávu s certifikovaným etickým pôvodom. Ten by mal garantovať, že káva z cibetky nebola získaná z jedincov chovaných na farmách, ale prirodzeným spôsobom.
Ďalším faktorom, kvôli ktorému je cena cibetkovej kávy taká vysoká a prečo je označovaná ako najdrahšia káva na svete, je ručná práca. Zberači musia trus prácne zbierať, následne vytriediť nepoškodené zrná a vyčistiť ich. Naproti tomu, pri bežnej káve tento úvodný proces neprebieha a zároveň je už množstvo práce automatizovanej a robí sa vo veľkom. Preto je jej cena neporovnateľne nižšia oproti cene cibetkovej kávy.
Ako ste sa už mohli presvedčiť, bez mlsného zvieratka – milovníka kávových bobúľ, ale ani bez zberačov jeho vzácneho trusu by sme žiadnu cibetkovú kávu nemali. Okrem toho je nutné dodať, že cibetky si vo voľnej prírode vyberajú na konzumáciu iba tie najkrajšie a najdelikátnejšie kávové zrná. To je ďalší z faktorov, ktorý zaručuje jej prvotriednu výslednú kvalitu.
Môžeme teda povedať, že cibetková káva je výberová a zároveň skutočne gurmánska. Oplýva jedinečnou chuťou, aká sa pri bežnej káve bez fermentácie v tráviacom trakte cibetiek nedá dosiahnuť. Je sladká až veľmi jemne horká, zľahka korenistá, má plné zamatové telo, čokoládovo-karamelovú príchuť a takmer nebadateľnú aciditu. Navyše je pražená veľmi šetrne, aby sa zachovala jej špičková kvalita. Mnohí odborníci kávu z cibetky označujú ako najjemnejšiu kávu vôbec. Niet divu, že sa cibetková káva stala označovanou ako najdrahšia káva na svete. Zároveň jej patria prívlastky ako najexotickejšia alebo najlahodnejšia. Mmmm… Tiež sa vám zbiehajú slinky?
Hoci všetky argumenty, ktoré sme spomenuli vyššie, sa premietajú na tom, že káva z cibetky je najdrahšia káva na svete, najdôležitejším dôvodom je ešte niečo iné. Ide o priepastný rozdiel medzi množstvom, ktoré je možné vyrobiť, a celosvetovým dopytom, aký po cibetkovej káve je. Preto si producenti dovolia pýtať také vysoké sumy za pár gramov kávy z cibetky, presnejšie povedané – kávových zŕn z trusu. Nuž, darmo. Na Slovensku sa momentálne cibetková káva – cena za 500 gramov pohybuje okolo 200 – 250 Eur. Samozrejme, pre domácu spotrebu je vhodnejšie kúpiť menšie balenie, aby vydržala čerstvá. Predáva sa vo forme pražených kávových zŕn, ktoré stačí pomlieť a potom už len pripraviť kávu z cibetky obľúbeným spôsobom. Treba mať na pamäti, že voda by mala mať teplotu 95°C. Milovníkom cukru a smotany sa odporúča spomínané vylepšováky oželieť a vychutnať si iba pravú a čistú chuť tejto gurmánskej delikatesy.
Ak by vás zaujímalo porovnanie cien, klasická zrnková káva sa pohybuje v cenovom rozpätí približne 5 – 10 Eur za pol kila, tie najkvalitnejšie a odrodové kávy aj okolo 15 – 20 Eur. Takže cena cibetkovej kávy je aj 30 – 40x vyššia oproti tej bežnej. Otázkou ostáva, či ide o naozaj o vysoko exkluzívny produkt. Odráža cena cibetkovej kávy jej jedinečnosť a kvalitu, alebo je v hre niečo úplne iné?
Mnohí milovníci kávy, fajnšmekri, odborníci ale i široká verejnosť sa už roky dohadujú a nezhodujú na tom, či je káva z cibetky len čistým biznisom s dobre zvládnutým marketingom a za tie premrštené sumy nestojí. Oponenti tohto názoru tvrdia, že výnimočnú bohatú a lahodnú chuť cibetkovej kávy nie je možné získať ani nahradiť žiadnym iným spôsobom.
I tu by sa však dalo namietať, pretože už existuje aj výroba tzv. cibetkovej kávy bez tohto zvieraťa. Využíva sa tu technológia, ktorá kávu enzymaticky upravuje a uvoľňuje z kávových zŕn chute, ktoré v nich pri bežnom spracovaní ostali uzamknuté. Reč je o káve Legendee a pre všetkých vegánov i eko aktivistov to môže byť prijateľná náhrada pôvodnej cibetkovej kávy. Výrobca Trung Nguyen deklaruje lahodnú, jemnú a čokoládovú chuť, akú má aj pravá cibetková káva. Hoci o tom, či je to adekvátna náhrada a či ponúka podobné vlastnosti ako skutočná káva z cibetky, by sme opäť mohli polemizovať.
Vráťme sa ale späť k úvahe, či cibetková káva skutočne stojí za to. Aj tu je však ťažké, ak nie priam nemožné podať jednoznačnú odpoveď. Asi každý kávičkárky gurmán chce vyskúšať to najlepšie, exkluzívne alebo raritné, čo trh ponúka, všakže? A tak by to malo byť. Preto sa prikláňame k názoru, že sa oplatí ochutnať aj túto najdrahšiu kávu na svete, otestovať svoje chuťové poháriky a urobiť si o nej vlastný názor.
Vzhľadom k tomu, aká vysoká je cena cibetkovej kávy a k problémom s dohľadávaním údajov o jej pôvode sa ale oplatí byť obozretný. Žiaľ, spotrebiteľ na konci nákupného reťazca tu jednoznačne ťahá za kratší koniec. A tak sa buď uspokojí s údajmi, ktoré sú na webovej stránke či na etikete produktu uvedené, alebo sa môže pokúsiť na vlastnú päsť si overiť údaje o pôvode kávových zŕn, spracovaní kávy z cibetky, čerstvosti zberu atď. Na pozore sa treba mať aj pred rôznymi zmesami, ktoré obsahujú iba malú časť kávy z cibetky. Takéto “pančovanie” nie je ničím výnimočným. Avšak, ako sme už viackrát v tomto článku vysvetlili, originálna cibetková káva sa vyrába z trusu divoko žijúcich cibetiek a jej svetová produkcia je veľmi malá. Niet sa preto čo čudovať, že najdrahšia káva na svete sa spája s množstvom otáznikov a dohadov.
Časté otázky, ktoré tehotné ženy kladú, sú tie, ktoré porovnávajú kofeín a teín. Ide o rovnakú chemickú zlúčeninu, ale ich účinky na telo sa môžu...
Viac infoKáva je pre mnohých z nás denným rituálom, ktorý nás sprevádza od rána až do večera. Ako milovníci kávy vieme, že sa nič nevyrovná tomu...
Viac info