Pri nákupe nad 25€ doprava zadarmo

Najlepšia káva z celého sveta už aj na Slovensku

blog-image

25. mája 2022

Je najlepšia káva na Slovensku skutočne prvotriednej akosti? Ako ju rozoznať od tej priemernej a kde sa dá kúpiť? Aké exotické odrody výberovej kávy sú u nás dostupné a čím sa tá-ktorá vyznačuje? Všetky tieto otázky sa pokúsime zodpovedať v nasledujúcom článku. Dúfame, že vám tento malý sprievodca pomôže zorientovať sa vo svete kvalitnej zrnkovej kávy, ktorá nesie názov specialty coffee, a inšpiruje vás degustovať niečo nové. Nezabudnite si k čítaniu zobrať aj šálku s vašou obľúbenou kávičkou.

V jednom z našich predošlých článkov sme vám priniesli tému Najlepšia káva na svete – ktorá to teda je? V hľadaní odpovede na túto otázku sme sa bližšie pozreli na kávy ako cibetková, Jamaica Blue Mountain či Geisha. Zatiaľ čo prvá spomenutá je akási netradičná pochúťka, ďalšie dve sú kávové odrody s výnimočnými vlastnosťami. Tieto sa u odborníkov i širokej verejnosti najčastejšie považujú za svetovo najlepšie kávy. Vy si už môžete dopriať túto najlepšiu kávu na Slovensku, v pohodlí svojho domova.   

Prezradili sme vám aj to, aká káva je najlepšia pre nás v Moritz Cafe. Ako odborníci na kávu s množstvom skúseností v tom máme pomerne jasno. Musí spĺňať dve základné kritériá: byť správne upražená a zároveň musí ísť o výberovú kávu. Ak vás zaujíma viac o pražení, odporúčame vám článok Praženie kávy: Rozhodujúci proces pri vytváraní chuťového profilu kávy. Teraz sa budeme venovať nášmu druhému kritériu. Na začiatok si povieme trochu viac o tom, čo vlastne predstavuje pojem výberová káva alebo specialty coffee.

Kvalitná zrnková káva? Jedine specialty coffee!

Označenie specialty coffee pomenúva to isté ako názov výberová káva. Ak takýto nápis uvidíte na balení kvalitnej zrnkovej kávy, môžete sa spoľahnúť, že ide o prvotriednu akosť. Ak by sme si to premietli do čísel, z celkového množstva svetovej produkcie tvorí výberová káva iba 5 – 10 %. Aj to svedčí o výnimočnosti a zároveň vzácnosti specialty coffee. Výberová káva dosahuje na stupnici SCAA viac než 80 bodov, pričom rozsah tejto stupnice je od 0 do 100. Výberová káva sa na stupnici zaraďuje podľa hodnotenia senzorických vlastností pripravenej kávy – posudzuje sa napríklad vôňa, chuť a acidita. 

Specialty coffee sa zvyčajne praží v malých pražiarňach pomocou tradičných alebo moderných metód a technológií a častokrát sa predáva v tej oblasti, kde bola pražená. Tak je tomu aj u nás v Moritz Cafe – káva, ktorá sa ku nám dostáva, pochádza z celého sveta, ale v našej pražiarni ju pražíme a na Slovensku ju aj predávame. Vďaka tomu je najlepšia káva na Slovensku z rôznych končín sveta k dispozícii všetkým kávičkárom.

Kde kúpiť specialty coffee?

Výberovú kávu nájdete štandardne rozdelenú podľa viacerých kritérií, napríklad podľa druhu kávy alebo podľa miesta pôvodu zŕn, podľa stupňa praženia či podľa spôsobu prípravy. Zakúpiť ju môžete v špecializovaných eshopoch, ale aj v niektorých bežných eshopoch, v predajniach zameriavajúcich sa na kávu i v niektorých kaviarňach. 

Odporúčame vždy kupovať kvalitnú zrnkovú kávu – teda v podobe celých pražených zŕn a nie vopred namletú. Iba čerstvým namletím výberovej kávy priamo pred jej prípravou dokážete zachovať prvotriedne vlastnosti. Nezabudnite skontrolovať označenie výberová káva alebo specialty coffee na obale, prípadne v popise produktu, ak budete objednávať z eshopu. Niekedy sa zvykne uvádzať aj skóre SCAA, ktoré sme už v tomto blogu spomínali. 

Výberová káva v Moritz Cafe

Viete, že až 70% Slovákov pije kávu? Ak k nim patríte aj vy a chcete si dopriať výnimočnú a kvalitnú zrnkovú kávu alebo hľadáte ideálnu kávu do kancelárie, hotela či reštaurácie, môžete sa spoľahnúť na tú našu, zo slovenskej pražiarne kávy Moritz Cafe. S pražením kávy máme 20 rokov skúseností. Zameriavame sa na praženie výlučne iba specialty coffee, ktorá pochádza z rôznych kútov sveta. Kvalitnú zrnkovú kávu, teda zelené kávové zrná, pražíme dôkladne a jemne pomocou najmodernejšej nemeckej technológie. Vďaka tomu môžeme každému milovníkovi kávy priniesť exotickú výberovú kávu ako z dovolenky a sprostredkovať jedinečný zážitok. 

Zaujíma vás, čím sú výnimočné kávy z rôznych kútov sveta a aká kultúra sa kde-tu s pitím kávy spája? Poďme sa teda spolu pozrieť na tri výberové kávy z troch rôznych kontinentov. Aj tieto odrody sú dostupné u nás, to znamená, že je to tá najlepšia káva na Slovensku. 

Specialty coffee Brazília

Za jednu z najlepších oblastí na pestovanie kávy sa považuje Brazília, a to vďaka skvelým klimatickým podmienkam. Brazílska káva je jedinečná a veľmi rôznorodá aj vďaka trom klimatickým pásmam, ktoré sa tu nachádzajú – rovníkovému, subtropickému a miernemu. Táto rôznorodosť sa týka najmä jej chuti. Avšak spoločným znakom brazílskych káv je mierne sladká, oriešková chuť, výnimočne plné telo a bohatá crema. Brazílii nechýbajú obľúbené tóny čokolády alebo karamelu a vďaka nízkej acidite je táto káva jemná. Je veľmi vhodná aj pre milovníkov mliečnych kávových nápojov. 

Ak ste ešte nikdy neboli v Brazílii, vedzte, že Brazílčania sú na svoju kávu patrične hrdí. Káva je jedným z ich najobľúbenejších nápojov a svoju šálku kávy si náležite vychutnávajú – vtedy zabúdajú na prácu. Radi takto trávia čas aj spolu s priateľmi či rodinou.

Kvalitná Zrnková káva-Brazília v našej ponuke je 100% arabica s krásne bohatou cremou, orieškovou chuťou a jemnými medovými tónmi. Najlepšia káva na Slovensku, ktorú si môžete dopriať aj vy, je jednoznačne aj táto.

Výberová káva India

Jedným z 25 divov biodiverzity na svete sú ekologicky citlivé oblasti západných a východných Ghátov. Tu sa pod baldachýnom hustého prírodného tieňa hôr pestuje indická specialty coffee. Je v úplnom protiklade tomu, ako sa pestovanie kávy častokrát stáva záťažou pre niektoré prírodné oblasti. V tomto regióne káva významne prispieva k udržaniu jedinečnej biodiverzity. Okrem toho je dôležitá aj pre sociálno-ekonomický rozvoj odľahlých kopcovitých oblastí Indie. 

Pre kávu Indiu je charakteristická výrazná čokoládovo-oriešková chuť s jemne korenistým a medovým podtónom. Silné, mohutné telo dopĺňa nízky stupeň acidity a dlhotrvajúca kávová dochuť. Je vynikajúca aj v kombinácii s mliekom. 

Kvalitná Zrnková káva-India je ďalšou z našich výberových káv, ktorú môžeme označiť tiež ako najlepšia káva na Slovensku. Je to káva so stredným pražením, ktorá vás poteší svojou jemnou chuťou, čokoládovo-orieškovými tónmi a takmer nepatrnou aciditou.

Specialty coffee Etiópia

Za poslednou výberovou kávou sa vydáme až do africkej Etiópie, ktorá predstavuje samotné srdce rodiska kávy. Tieto odrody za zbierajú z divokých kávových stromov a sú doslova presiaknuté jedinečnými príchuťami. Majú viac ovocný, exotický chuťový profil oproti predošlým. Prinášajú sladkú kvetinovú arómu a svieži chuťový profil. Predstavte si perfektnú symbiózu exotickej citrusovej chuti a sladkej chuti kandizovaného ovocia. Vďaka ovocným tónom je táto výberová káva vysoko acidná. Kompaktná crema je už len pomyselnou čerešničkou na torte. Vlastne, na káve.

Kvalitná Zrnková káva-Etiópia je skvostná pochúťka, ktorú cítiť na trhoviskách aj v zapadnutých uličkách Addis Ababa. Vyskúšajte ďalšiu najlepšiu kávu na Slovensku, našu stredne praženú 100% arabiku z Etiópie. 

Prostredníctvom týchto riadkov sme sa vás pokúsili vtiahnuť do sveta kvalitnej zrnkovej kávy. Ak si chcete dopriať najvyšší štandard a skutočný pôžitok z každého dúška kávy, jednoznačne sa vám oplatí siahnuť po specialty coffee. Zostáva už len vybrať si tú pre vás najvhodnejšiu kvalitnú zrnkovú kávu v súlade so spôsobom prípravy, ale najmä s vašimi chuťovými pohárikmi. Najlepšia káva na Slovensku už je dostupná každému a vďaka poctivým pražiarňam budete mať garantovaný prvotriedny zážitok. Vychutnajte si vašu šálku kávy v pohodlí domova, precíťte všetky jej chute a vône a preneste sa pritom v mysli na rozprávkovú dovolenku v exotike. 

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie