Pri nákupe nad 25€ doprava zadarmo

Kvalitná zrnková káva: prečo ju milujeme a ako si ju užiť naplno

blog-image

31. marca 2023

Káva je pre mnohých z nás denným rituálom, ktorý nás sprevádza od rána až do večera. Ako milovníci kávy vieme, že sa nič nevyrovná tomu pravému potešeniu z kvalitnej zrnkovej kávy. V tomto článku sa pozrieme na to, čo robí zrnkovú kávu takou výnimočnou a ako si ju môžeme užiť naplno.

Čo to je kvalitná zrnková káva?

Kvalitná zrnková káva je vyrobená zo 100% Arabica alebo Robusta zŕn. Tieto dve hlavné odrody kávovníka sa líšia chuťou, vôňou a obsahom kofeínu. Arabica je jemnejšia, aromatickejšia a má nižší obsah kofeínu, zatiaľ čo Robusta je silnejšia, horkejšia a obsahuje viac kofeínu. 

Kvalitná káva sa od bežnej odlišuje najmä spôsobom zberu kávových čerešní, následným spracovaním zelenej kávy a taktiež samotným pražením. Pri zbere sa zbierajú len zrelé plody, dbá sa na ich starostlivé spracovanie a proces praženia kávy je prísne kontrolovaný, aby nedošlo k prepraženiu a zachovali sa jej chuťové vlastnosti.  

Prečo milujeme kvalitnú zrnkovú kávu?

  1. Chuť:

Kvalitná zrnková káva ponúka bohatstvo chutí a arómy, ktoré sa nedajú nájsť v instantnej káve alebo v kapsulách. Každá odroda a pôvod kávy prináša svoje špecifické chuťové nuansy, či už ide o ovocné tóny, kvetinové arómy alebo čokoládovú horkosť.

Zrnková káva si zachováva svoju čerstvosť a arómu dlhšie ako mletá káva. Keď si zrnkovú kávu pomelieme tesne pred prípravou, dostaneme čo najviac z jej chuti a vône.

Kvalitná zrnková káva nám umožňuje experimentovať s rôznymi spôsobmi prípravy, ako je espresso, filtrovaná káva, french press alebo moka konvička. Môžeme si tak vychutnať svoju obľúbenú kávu presne podľa svojich preferencií.

Ako si užiť kvalitnú zrnkovú kávu naplno?

Je potrebné venovať maximálnu pozornosť týmto piatim bodom, vďaka ktorým získate z pitia kávy maximum.

Výber správnej kávy: 

Aby sme si mohli užiť skutočne kvalitnú zrnkovú kávu, je dôležité vybrať si tú správnu. Dajme prednosť kvalitným značkám, ktoré zaručujú pôvod a kvalitu svojich zŕn. Môžeme tiež experimentovať s rôznymi odrodami a pôvodom kávy, aby sme našli tú, ktorá nám najviac vyhovuje.

Skladovanie: 

Aby sme si zachovali čerstvosť a arómu našej zrnkovej kávy, je dôležité skladovať ju správne. Uchovávajme ju v tesne uzavretej nádobe, v chladnom a tmavom prostredí, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia a vlhkosti.

Mletie: 

Pre najlepší výsledok je ideálne mlieť kávu tesne pred jej prípravou. Pomocou kvalitného mlynčeka si môžeme nastaviť hrúbku mletia podľa spôsobu prípravy, čím dosiahneme optimálny extrakčný čas a chuť.

Príprava: 

Vyskúšajme rôzne metódy prípravy kávy a nájdime si tú, ktorá nám najviac vyhovuje. Nezabudnime na správny pomer medzi kávou a vodou, ako aj na teplotu vody (ideálne medzi 90-96 °C).

Užívanie si: 

Nakoniec si nezabudnime užiť každý dúšok našej kvalitnej zrnkovej kávy. Vychutnajme si jej chuť, arómu a ten jedinečný moment pokoja a potešenia, ktorý nám prináša.

Kvalitná zrnková káva je pre nás nielen zdrojom energie, ale aj príležitosťou na chvíľu oddychu a potešenia. Nech už máme akékoľvek preferencie, vždy sa oplatí investovať do kvalitnej zrnkovej kávy a užiť si ju naplno.

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie