7. októbra 2021
Etiópia je nielen pravlasťou kávy, je tiež považovaná za producenta najlepšej kávy vôbec. Čo ale robí etiópsku kávu takou výnimočnou? Dôvodov je hneď niekoľko: ideálne klimatické podmienky pre jej pestovanie vo vysokých nadmorských výškach, spôsoby jej spracovania a v neposlednom rade láska miestnych ku káve. Tá sa premieta do tradičného rituálu pitia kávy a má pre Etiópčanov priam sakrálny význam.
Samotný názov celosvetovo mimoriadne populárneho nápoja je odvodený od oblasti v juhozápadnej Etiópii Kaffa, kde bola káva prvýkrát objavená v 9. storočí. Na rozdiel od takmer všetkých ostatných krajín pestujúcich kávu, kávovníky tu rastú prirodzene, bez nutného zásahu človeka. S objavom kávy sa spája legenda, ktorá hovorí o tom, že práve kozy ako prvé prišli na stimulujúce účinky kávových bôbov, čo si všimol aj ich pastier. Je ale oveľa pravdepodobnejšie, že kávové zrná boli žuvané už celé stáročia predtým, než sa z nich stal nápoj. Kávové bôby boli pomleté a zmiešané so živočíšnym tukom. Vznikla tak hustá hmota, ktorú ľudia využívali ako zdroj energie na dlhých cestách. Tradícia tohto spôsobu konzumácie mletej kávy v niektorých oblastiach Kaffa a Sidamo pretrváva dodnes.
Pitie kávy v Etiópii má významný kultúrny význam a je považovaný za dôležitú sociálnu interakciu v rámci etiópskej kultúry. Tento fakt najlepšie vystihuje známe etiópske príslovie „Buna dabo naw“, v preklade „káva je náš chlieb“. Pozvanie na takýto kávový obrad je znakom úcty a priateľstva. Okrem socializácie má obrad prípravy a pitia kávy aj duchovný význam. Ako sa pije káva v Etiópii je z hľadiska dlhodobej histórie prepojené s islamom a Etiópčania veria, že počas troch kôl kávového obradu prebieha transformácia ducha vďaka duchovným vlastnostiam kávy.
Obrad prípravy kávy spravidla nasleduje po veľkej hostine. Každý takýto rituál trvá pre jeho dôležitosť 2 až 3 hodiny a je bežné, že rodiny ho denne opakujú dva až trikrát denne (ráno, na obed a večer). Udalosti sa zúčastňuje celá rodina, vrátane detí, ktoré podávajú kávu starším.
K obradu sú často pozvaní aj hostia a témy konverzácie sú rozmanité, tak ako aj u nás, od politického diania až po miestne udalosti a klebety.
Najčastejšie kávu varí a podáva žena domu, v ktorom sa rituál uskutočňuje. Obrad sa začína prípravou miestnosti. Najprv žena na zem poukladá aromatické trávy a kvety. Potom sa začína páliť kadidlo, aby sa zahnali zlý duchovia, s čím sa pokračuje počas celého obradu. Kávové zrná sa najprv umyjú a ručne pomelú v nádobe podobnej mažiaru s tĺčikom. Následne sa pražia pred hosťami na panvici, kedy zodpovedná osoba tradičným rituálom rozfúkava dym po celej miestnosti. Na varenie kávy sa tradične používa hlinený hrniec s okrúhlym dnom, tzv. jebena.
Uvarený nápoj sa do pohárov musí nalievať veľmi pomaly, aby sa do kávy nedostali usadeniny. Do hrnca sa potom pridá viac vody a varí sa ešte dvakrát, pričom intenzita kávy každým uvarením slabne. Aj keď potom nemusí chutiť káva tak dobre, druhé a tretie varenie sú rovnako dôležité ako prvé. Čerstvo pripravený nápoj sa môže podávať s cukrom alebo soľou, v závislosti od oblasti Etiópie. Do kávy sa ale nikdy nepridáva mlieko.
Dôvodom výnimočnej chuti kávy pochádzajúcej z Etiópie sú bezpochyby ideálne podmienky na pestovanie kávových zŕn, ktoré táto krajina poskytuje. Kávovníky tu vo voľnej prírode rastú už stáročia. V Etiópii sa pestuje viac ako tisíc rôznych odrôd kávy.
Vysoké nadmorské výšky v južnej horskej oblasti poskytujú vynikajúce klimatické podmienky pre ich rast. Pôda je tu bohatá na minerály a živiny a väčšina káv sa pestuje bez použitia poľnohospodárskych chemikálií. Pestovatelia kávy kdekoľvek inde na svete musia, na rozdiel od pravlasti kávy, najprv zasadiť konkrétne druhy kávy a následne im vytvoriť dokonalé podmienky, napríklad vysadiť ďalšie stromy, aby malým kávovníkom poskytli tieň.
Ak by sme mali popísať, aká je etiópska káva, pravdepodobne najlepšie jej chuť vyjadrujú prívlastky ako sofistikovaná, ovocná, kvetinová a čistá. Káva má typicky vyššiu kyslosť a komplexné chuťové tóny. Za špecifikami chuťového profilu kávy stojí nielen klíma ideálna na jej pestovanie, ale aj spôsob spracovania. Kávové bôby sa po zbere buď umyjú (mokrý proces) alebo spracujú prírodným (suchým) procesom. Použitá metóda spracovania má obrovský vplyv na konečnú chuť kávy.
Pri mokrom spracovaní alebo praní kávy sa plody hneď po zbere mechanicky očistia od vrchnej vrstvy, následne sa rozdrvia a fermentujú. Takéto kávové zrná sa vyznačujú jasnou a veľmi čistou chuťou kávy.
Pri prírodnej, suchej metóde sa kávové bôby sušia na slnku bezprostredne po zbere a vrchná vrstva sa odstráni až tesne pred ďalším spracovaním.
Takáto káva je typická silnejšími ovocnými tónmi, ako sú čučoriedky a obsahuje hlboké čokoládové podtóny. Práve prirodzeným spôsobom je spracovaná väčšina kávy z Etiópie a káva sa tu takýmto spôsobom pripravuje už po stáročia.
Hoci sa na plantážach a veľkých farmách čoraz viac využíva mokrý proces, tradičný, suchý spôsob bude mať v Etiópii vždy svoje využitie pre svoju špecifickú výslednú chuť kávy.
Mokré spracovanie je pomerne nové a postupom času sa mení, pretože na scénu vstupujú stále nové automatizované technológie, ktoré dokážu pokryť našu každodennú spotrebu kvalitnej kávy.
Najväčšie množstvo kávy sa pestuje v najjužnejšom regióne Sidamo, ktorý je ako stvorený na pestovanie kvalitnej Arabiky.
Môže za to viacero faktorov – vysoká nadmorská výška, pôda bohatá na minerály, ideálna vlhkosť, zrážanlivosť a teplota vzduchu. V regióne sa nachádza mesto Yirgacheffe, ktorého blízke farmy vyrábajú jednu z najlepších a najjemnejších káv na svete.
Mnoho výrobcov tu uprednostňuje mokré spracovanie. Výsledkom je svetlá káva s vyššou kyslosťou, sladkou ovocnou chuťou a kvetinovými tónmi. Na juhu regiónu Sidamo sa nachádza mesto Guji, z ktorého kávu vyhľadávajú najlepšie pražiarne na svete pre sladké kvetinové tóny, ako je jazmín, melón a broskyňa.
Na východe Etiópie sa nachádza Harrar, kde sa káva takmer výlučne vyrába spracovaním za sucha. Táto káva má vínovú chuť s tónmi divokého ovocia.
Etiópia je od čias, kedy tu bola káva objavená až dodnes považovaná za krajinu pôvodu najkvalitnejších kávových zŕn vôbec. Svedčí o tom aj fakt, že štát vo východnej Afrike je najväčším producentom kávy v Afrike a piatym najväčším producentom kávy na svete. Ročne sa tu vyrobí 3 až 5 % svetovej kávy. Ako už bolo vyššie spomenuté, tradičný etiópsky nápoj je pre miestnych obyvateľov veľmi dôležitým v rámci rituálu pitia kávy.
Preto nie je žiadnym prekvapením, že Etiópčania spotrebujú asi polovicu zo svojej celkovej produkcie kávy vo svojej krajine. Väčšinu kávy pestujú a spracúvajú drobní farmári. Svoju kávu sú schopní predávať do celého sveta prostredníctvom etiópskej komoditnej burzy, ktorú v roku 2008 zriadila vláda. Vďaka tomu si šálku výnimočnej etiópskej kávy môžeme vychutnávať aj my.
Časté otázky, ktoré tehotné ženy kladú, sú tie, ktoré porovnávajú kofeín a teín. Ide o rovnakú chemickú zlúčeninu, ale ich účinky na telo sa môžu...
Viac infoKáva je pre mnohých z nás denným rituálom, ktorý nás sprevádza od rána až do večera. Ako milovníci kávy vieme, že sa nič nevyrovná tomu...
Viac info