Pri nákupe nad 25€ doprava zadarmo

Veľkosti kávových hrnčekov z celého sveta – sú dôležité a prečo?

blog-image

7. októbra 2021

Praví kávoví nadšenci vedia, že pre dokonalé vychutnanie kávy je potrebná nielen kvalitná káva, ale aj správny pohár. Hrnčeky na kávu, ich veľkosti aj materiály, z ktorých sú vyrobené, sa líšia. O tom, ktorý je ten pravý, rozhodujú vaše požiadavky, preferencie a najmä typ zvolenej kávy. Ak ste napríklad milovník skutočne kvalitného espressa, mali by ste si vybrať hrnček v objeme do 100 ml. Pri iných kávach je to menej striktné, avšak každý typ kávy má medzi pohármi svojho „obľúbenca“.

Štandardná veľkosť hrnčeka na kávu

Klasický kávový hrnček má obsah okolo 200 ml. Tento typ hrnčeka má doma pravdepodobne každý z nás a to z jednoduchého dôvodu, zmestia sa doň takmer všetky veľkosti káv. 

Všeobecne sa štandardné veľkosti pohárov na kávu pohybujú medzi 30 ml a 295 ml. Samozrejme, existujú aj väčšie poháre pre tých, ktorí si radi vychutnávajú väčšie množstvo kávy naraz. Niektoré šálky spadajú pod tzv. baristický štandard. To znamená, že sa objemovo perfektne hodia ku konkrétnemu typu kávy. V nasledujúcom článku si povieme všetko o tom, v akých pohároch podávať kávu, aby chutila čo najlepšie.

Espresso

Veľkosť šálky na espresso sa zvyčajne objemovo pohybuje medzi 60 ml a 88 ml, ale existujú aj modely s objemom 103 ml a 118 ml. Tieto šálky sú tiež známe ako demitasy a sú navrhnuté tak, aby zvýraznili chuť espressa. 

Majú široký okraj a úzke dno, vďaka ktorým si dokonale vychutnáte vôňu aj chuť espressa. Taliani si na kvalitnej káve potrpia a rovnako dbajú aj na správnu veľkosť šálky, z ktorej si obľúbený typ kávy vychutnávajú. Taliansky inštitút pre espresso dokonca definoval jasné požiadavky na dokonalú veľkosť šálky espressa. Po dôslednom zvážení sa odborníci z inštitútu zhodli, že ideálny na talianske espresso je biely porcelánový hrnček bez vnútornej dekorácie s objemom od 50 do 100 ml. 

hrnček na espresso

Čo sa týka pitia espressa v Taliansku, len ťažko by ste videli Taliana si ho vychutnávať pri stole. Espresso má byť rýchlo pripravené a rýchlo vypité, väčšinou priamo na bare v priebehu pár sekúnd.

Cappuccino

Hrnčeky na cappuccino sú obvykle dvojnásobne veľké ako tie na espresso. Majú objem okolo 180 ml a väčšinou sa káva podáva v keramických hrnčekoch. Okraj pohára môže byť dosť široký, ale dno stále zostáva úzke. Hrnčeky na cappuccino sa obvykle podávajú aj s tanierikom, ktorý tvorí s hrnčekom jednu sadu. Tak, ako si espresso môžete dať kedykoľvek počas dňa, čas na cappuccino sa končí po uplynutí jedenástej hodiny doobeda. V Taliansku by ste sa pravdepodobne nevyhli nechápavým pohľadom ľudí, ak by ste si mliečnu kávu vychutnávali poobede. Dôvodom je, že kávy s mliekom sú určené na konzumáciu v doobedných hodinách, väčšinou k raňajkám. 

hrnček na kapučíno

Café Latte

Nápoj vznikol v Taliansku, pridaním do kávy viac mlieka ako do klasického cappuccina, čím sa zjemnila chuť a zvýšil objem nápoja. Šálka na latte pripomína svojou veľkosťou malú misku a zmestí sa do nej 250 až 300 ml kávy. 

Táto veľkosť pohára umožňuje pridať do latte všetky prísady, ktoré ho môžu ozvláštniť. Café latte sa často podáva aj v sklenených pohároch, vo variante latte macchiato sa podáva vo vysokých pohároch. Na rozdiel od medzinárodnej verzie latte, mlieko v talianskom origináli nie je penové a káva sa tu podáva v menších hrnčekoch, ako sme zvyknutí u nás v Európe. 

Široké latte poháre na kávu sú navrhnuté na nalievanie mliečnej emulzie, vďaka ktorej sa pomocou latte art káva mení na umelecké dielo. Veľmi obľúbenou prísadou do tohto druhu kávy sú aj rôzne ochutené sirupy s príchuťou vanilky, čokolády, orieška a podobne. Populárnou variáciou latte je aj tzv.  “iced café latte”, podávané s kockami ľadu. Ak si mliečnu kávu chcete objednať v severnej Európe alebo v Škandinávii, vypýtajte si café au lait. Vo Francúzsku si pýtajte café latte a v Nemecku ho nájdete pod názvom Milchkaffe. 

Turecká káva

Silná čierna káva je u nás veľmi populárna, ako však tento druh kávy správne pripraviť a naservírovať tak, aby chutil ako má? Šálka „na turka“ by nemala byť vôbec veľká. Tradičná turecká káva sa varí v takzvanej džezve, medenej, cínovej nádobe s rúčkou a pije sa z maličkých, tradične zdobených šálok. 

turecká káva hrnček

Turecká káva nie je v Turecku len účinným „dobíjačom“ energie, je tiež dôležitým sociálnym nápojom. Už po stáročia si nad hrnčekom tureckej kávy ľudia vymieňajú dôležité informácie, ale aj klebety. 

Nevesta ženíchovi kávu dochutí poriadnou dávkou soli. Ženích aj napriek tomu kávu vypije na znak toho, že má o nevestu skutočný záujem.  Usadeniny tureckej kávy tiež slúžia na veštenie.

Cestovné hrnčeky na kávu

Tento typ pohára na kávu tvorí vlastnú kategóriu. Môžete si vybrať medzi pohárom alebo klasickým cestovným hrnčekom. Čo sa týka veľkosti, výber je široký a cestovné poháre maju objem najčastejšie 114, 177, 340 a 454 ml. Zoženiete ich aj v iných veľkostiach, väčšinou sú ale na výber veľkosti podobné týmto. Hrnčeky sú navrhnuté tak, aby sa zmestili do držiaka na pohár auta, ale vďaka uzatvárateľnému viečku, sa vám nápoj nevyleje ani pri chôdzi. 

cestovný hrnček na kávu

Výhody znovu použiteľných pohárov

Praktickosť ani zďaleka nie je jedinou výhodou znovu použiteľných pohárov. Ich čoraz väčšej popularite sa tešia najmä ochrancovia životného prostredia. Materiály, z ktorých sa vyrábajú, je možné používať opakovane počas niekoľkých rokov. Najčastejšie sa vyrábajú zo skla, korku, plastu a silikónu. Nevytvára sa tak zbytočný odpad, na čo myslia aj mnohé kaviarne, ktoré poskytujú zľavu, ak si so sebou prinesiete vlastný pohár na take away kávu. 

Okrem toho tieto hrnčeky, ktoré sú vhodné aj na cesty potešia aj oko. Väčšinou sa totiž jedná o dizajnové kúsky v najrôznejších farbách, ktoré sa ľahko používajú a vašu obľúbenú kávu udržia teplú oveľa dlhšie, ako klasické hrnčeky. 

Sklenené vs. porcelánové poháre na kávu

Či už sa rozhodnete vychutnať si svoju kávu v keramických alebo sklenených hrnčekoch, rozdiel v chuti si zrejme sotva všimnete. Napriek tomu existuje istý chuťový rozdiel, čo nás vedie k diskusii o tom, ktorý si vybrať. 

Pokiaľ ide o ich materiálové vlastnosti, oba typy majú viaceré spoločné črty, ktoré si všímame pri pití horúcich nápojov. Rozdiel je predovšetkým v ich vzhľade. Sklenený hrnček býva priehľadný s jednoduchým a minimalistickým dizajnom. Keramický pohár býva v rôznych farebných prevedeniach s najrôznejšími vzormi. 

Oba  majú veľkú výhodu v porovnaní s materiálmi ako nehrdzavejúca oceľ a plast, v ktorých sa môže, na rozdiel od keramiky a skla, zachytiť zápach aj chuť predchádzajúcich nápojov. V porovnaní so sklenenými sa keramické hrnčeky ľahšie čistia. 

Vďaka svojej hrúbke dokážu keramické hrnčeky udržať teplo oveľa dlhšie ako sklenený pohár. 

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie