Pri nákupe nad 25€ doprava zadarmo

Ako pripraviť caffe latte ako z dovolenky?

blog-image

7. októbra 2021

Latte alebo presnejšie „Cafe Latte“ je doslova káva s mliekom. Ak si však v pravej talianskej reštaurácii objednáte len „latte“ donesú vám doslova pohár mlieka.

Kľúčové fakty

Čo je caffe latte

Či už hovoríte caffe latte alebo latte, je to kávový nápoj, ktorý obstál v skúške časom. Stal sa typickým nápojom moderných a hipsterských kaviarní. 

Latte je kombináciou espressa zmiešaného s teplým speneným mliekom s vrstvou peny. 

Cappuccino vs. Latte

Latte a cappuccino sa od seba odlišujú, hoci sú oba kávové nápoje pôvodom z Talianska a vyrábajú sa z rovnakých ingrediencií, espressa a mlieka. 

Tmavé a kvalitné espresso je na spodku pohára v oboch prípadoch rovnaké. 

No latte má vyššiu vrstvu speneného mlieka a nižšiu vrstvu peny ako cappuccino. Latte je preto krémovejšie s jemnejšou chuťou kávy. 

 

História caffe latte

Uznávaný autor a recenzent kávy Kenneth Davids napísal, že “Caffe Latte” je americký vynález a dokonca aj v Taliansku bol prvýkrát používaný iba na miestach s prevažne americkými turistami. Teória vzniku latte je, že bolo pripravené pre Američanov, pretože tradičné espresso a dokonca cappuccino bolo pre nich príliš silné, takže sa pridalo viac speneného horúceho mlieka.

Caffe latte v talianskej tradícii

Tradičné talianske caffe latte, alebo káva s mliekom, sa zvyčajne pripravuje doma a je to do zohriate mlieko, do ktorého sa prileje espresso. Podobne ako v našej kultúre sa pripravuje káva s mliekom. Na rozdiel od americkej verzie “Caffe Latte” mlieko nie je spenené, ale iba ohriate. 

 

Ako sa pripravuje

Základom je espresso, do ktorého sa pridá horúce napenené mlieko.

Na prípravu caffe latte budete potrebovať:

Postup: 

Tipy na prípravu caffé latte

Mlieko

Mlieko sa zvykne používať ľubovoľné, ale čím vyšší obsah tuku (plnotučné) tým dosiahnete lepšiu penu. 

Caffé latte sa dá pripraviť aj s rastlinnými alternatívami mlieka, vegánske caffe latte so sójovým, mandľovým alebo kokosovým mliekom. Používajte veľmi studené mlieko, z chladničky ho vyberte tesne  pred použitím. 

Káva

Čím silnejšia a chuťovo kvalitnejšia káva, tým lepšie caffe latte. 

Sirup

Caffe latte je možné pripraviť s rôznymi príchuťami s použitím sirupu (karamelový, orieškový, vanilkový).

Latte art

Fascinujúce vzory vyrobené z peny, ktoré zdobia šálku vašej kávy. Caffé latte a cappuccino je ideálny kávový nápoj na tvorbu obrázkov z mliečnej peny. 

Ako pripraviť caffe latte

Kedy sa pije latte

Caffe latte je predovšetkým raňajková káva. Hoci sa v kaviarňach pije od rána až do neskorých večerných hodín. Popularitu si získala medzi všetkými vekovými kategóriami vďaka lahodnej chuti a množstvu príchutí, s ktorými môžete experimentovať a stále zažívať inú zaujímavú chuť caffe latte. V letných mesiacoch je populárny aj ľadový variant caffe latte. 

Čo je latte art?

Latte art je stále bežnejšie v kaviarňach v Európe a Amerike, kde baristi dodávajú kávovým nápojom krásny vizuálny efekt tým, že na mliečnej pene vytvoria umelecké diela, ktoré dodajú estetickú príťažlivosť.

Spôsob, akým sa do kávového nápoja nalieva spenené mlieko, vytvára rôzne tvary a vzory (kvety, stromy, srdce a podobne). Latte art si vyžaduje určité skúsenosti, ak ich ešte nemáte jednoduchšie si latte art vytvoríte pomocou šablón a škorice, sirupov alebo kakaa. 

Na záver

Latte je jedným z najobľúbenejších kávových nápojov na svete. Pre milióny kávičkárov je latte dôležitou súčasťou každodenného života. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre latte doma alebo v kaviarni, pravú chuť latte nerobia len prísady, ale aj kvalitná káva. 

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie