Pri nákupe nad 25€ doprava zadarmo

Káva v tehotenstve

blog-image

27. októbra 2021

Niektoré nastávajúce mamičky sa boja pitia kávy kvôli jej možným negatívnym vplyvom na bábätko a jeho vývoj. Iné si prísun kofeínu v podobe kávy bez výčitiek doprajú aj počas tehotenstva. Ak váhate, pretože milujete tento nápoj a neviete si predstaviť, že by ste sa ho museli vzdať, určite ste si už položili otázku, či sa môže piť káva v tehotenstve. V tomto článku sa dozviete všetko, čo o príjme kofeínu v období tehotenstva aj počas dojčenia potrebujete vedieť. 

Čo je kofeín

Kofeín patrí k najčastejšie konzumovaným stimulantom v bežnej populácii. Nachádza sa v množstve potravín a v nápojoch ako sú káva, čaj, čokoláda, kakaové výrobky, nealkoholické a energetické nápoje. Používa sa ako prísada do liekov na predpis aj vo voľnopredajných liekoch na prechladnutie, chrípku, bolesti hlavy, menštruačné symptómy, chudnutie a stimuláciu centrálneho nervového systému. Obsah kofeínu sa môže líšiť v závislosti od výrobcu alebo daného výrobku, preto je potrebné si prečítať zloženie daných výrobkov pre podrobnejšie informácie.

Zaujímavosť: Kofeín vs. teín?

Kofeín v čaji sa nazýva teín. Chemicky je kofeín a teín identická látka. Tak v čom je rozdiel? Účinok a väzba v ľudskom tele je rozdielne. Tejto problematike sa budeme venovať v ďalšom článku na našom blogu

Účinky kofeínu

Kofeín obsiahnutý napríklad v káve má množstvo účinkov na náš organizmus. Pôsobí ako stimulant centrálnej nervovej sústavy a srdca, rozširuje cievy, zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy, povzbudzuje chuť do jedla a činnosť tráviaceho traktu. Zlepšuje funkciu čriev pri zápche a odvodňuje, urýchľuje metabolizmus mastných kyselín a odbúravanie tukov. 

Samotná káva je tiež bohatá na antioxidanty. Medzi najznámejšie účinky kofeínu patrí, že pomáha zbaviť sa únavy a môže mať euforické účinky, vyvolávať pocit dobrej nálady a povzbudzovať myslenie. Keďže sa dobre vstrebáva do tráviaceho traktu, jeho účinky sa prejavujú už 15 minút po jeho prijatí. Najväčšia časť kofeínu sa z tela vylúči po 6 hodinách, všetok až po 24 hodinách. 

Obsah kofeínu v káve

Je potrebné dbať na to, aby sa nepresiahla odporúčaná denná dávka kofeínu. Pre väčšinu zdravých dospelých je bezpečné konzumovať do 400 mg kofeínu denne. 

Pre predstavu, obsah kofeínu v jednom hrnčeku kávy je priemerne 50 – 200 mg kofeínu (10 kávových zŕn = asi 100 mg kofeínu). 

Keď denne prijímame rovnaké množstvo kofeínu, naše telo si voči nemu vyvinie toleranciu. Faktory ako vek, telesná hmotnosť a celkové zdravie, môžu tiež určovať toleranciu na kofeín. 

Príjem veľkého množstva kávy sa spája s problémami ako je nespavosť, zvýšený krvný tlak a tep, žalúdočné nevoľnosti alebo pocity miernej paniky. Pozor treba dať aj na diuretický vplyv kofeínu na organizmus. Ku každej káve preto vypite dostatok vody. 

Kofeín v tehotenstve

Je dôležité si uvedomiť, že potreby každej ženy aj reakcie jej tela na kofeín sú individuálne. Problematickou je konzumácia kofeínu (nie len v tehotenstve) vo vysokých dávkach, teda 300 mg a viac. 

Podľa vedeckých štúdií by jedna káva denne v tehotenstve (do 150 mg kofeínu) nemala predstavovať problém, i keď žiaden príjem kofeínu nie je 100 % bezpečný a bez rizík. Ku koncu tehotenstva môže byť pitie kávy dokonca prospešné, najmä ak trpíte nízkym tlakom, krútením hlavy alebo zvyknete omdlievať. Ak chcete minimalizovať akékoľvek možné riziko, skúste príjem kávy minimalizovať, dobrou voľbou je v tomto prípade bezkofeínová káva.

Dôležité je tiež sa na názor opýtať odborníka, ktorý najlepšie vie posúdiť, či a aké množstvo kávy (kofeínu) je vhodné prijať práve vo vašom prípade tehotenstva.

Nežiaduce účinky kofeínu v tehotenstve

Počas tehotenstva je rýchlosť metabolizmu kofeínu u žien výrazne znížená, obzvlášť po prvom trimestri, a vstrebávanie kofeínu sa zvyšuje ku koncu tehotenstva z 2,5 – 4,5 hodiny na približne 15 hodín. 

Kofeín je dostatočne lipofilný, aby sa mohol voľne pohybovať cez všetky biologické membrány vrátane placentárnej bariéry. Kofeín, ktorý matka príjme sa môže akumulovať aj v prostredí vajcovodu alebo maternice, čo môže potenciálne ovplyvňovať embryonálny vývoj a generovať ochorenia začínajúce v dospelosti. 

Vedecké výskumy pitia kávy v tehotenstve

Vedecké štúdie ukázali, že konzumácia kofeínu v tehotenstve môže byť spojená s vnútromaternicovou rastovou retardáciou, nízkou pôrodnou hmotnosťou, zníženou plodnosťou a spontánnym potratom. 

Okrem nepriaznivých účinkov na tehotenstvo ovplyvňuje konzumácia kofeínu počas tehotenstva na základe vedeckých štúdií aj dlhodobý vývoj plodu a vyvoláva choroby v dospelosti. 

Pri budúcich mamičkách, ktoré prijímali viac ako 200 mg kofeínu denne, sa zistilo, že ich deti vykazovali dvojnásobne vyššie riziko zhoršeného kognitívneho vývoja a nízkeho IQ v porovnaní s tými, ktorých matky prijali menej ako 100 mg kofeínu denne. 

Ďalšie štúdie zistili, že aj nízke dávky (menej ako 150 mg kofeínu denne) počas tehotenstva boli spojené so zvýšeným rizikom výskytu nadváhy v ranom detstve v dôsledku dobiehania hmotnosti po nízkej pôrodnej váhe. 

Bezpečné množstvo kofeínu v tehotenstve

V minulosti sa verilo, že bezpečná maximálna denná dávka kofeínu v tehotenstve je menej ako 300 mg kofeínu. V priebehu rokov sa na základe pribúdajúcich dôkazov zistilo, že aj aj denný príjem 100 – 200 mg kofeínu počas tehotenstva je spojený so zvýšeným rizikom potratu, s ohrozením rastu plodu , nízkou pôrodnou hmotnosťou, aj s poruchami kognitívneho vývoja. 

Tieto štúdie vyvolávajú obavy, že nemusí existovať žiadna absolútna bezpečná hranica spotreby kofeínu počas tehotenstva. 

Svetová zdravotnícka organizácia a Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúčajú, aby denná spotreba kofeínu v tehotenstve nepresiahla 200 až 300 mg. Dôležité je uvedomiť, že táto odporúčaná maximálna dávka môže byť pre niektoré tehotné ženy príliš vysoká. Dôležité je preto opýtať sa na názor vášho ošetrujúceho lekára.

Káva počas dojčenia

Odporúčaná dávka kofeínu pri dojčení je do 150 mg denne. Bolo zistené, že takýto nízky príjem kofeínu u matky nevedie k nepríjemným vedľajším účinkom, teda neovplyvňuje spánkový režim a podráždenie bábätka. 

Netreba zabúdať, že nielen káva je zdrojom kofeínu, treba si dávať pozor aj na iné nápoje, potraviny a lieky. Keďže mamičky v prvých týždňoch po narodení bábätka často bojujú s veľkou únavou, môže byť dodržiavanie odporúčaného množstva kávy náročné. Ak ale viete predpokladať, ako dlho bude dieťa spinkať, môžete si vychutnať šálku kávy tesne po nakŕmení. Kým dôjde k ďalšiemu kojeniu, vaše telo by malo najväčšiu časť kofeínu spracovať.

Dostane sa kofeín do mlieka?

Na základe štúdií sa kofeín preukázateľne dostáva z krvi do materského mlieka. Koncentrácie kofeínu v sére a mlieku sa merali u 5 dojčiacich matiek po štandardizovanej perorálnej dávke kofeínu. Maximálne koncentrácie kofeínu v sére a mlieku boli zistené o 60 minút neskôr. Väzba kofeínu na zložky séra a materského mlieka bola nízka (3,2 %). Kofeín nepreniká voľne do materského mlieka a koncentrácie v mlieku sú nižšie ako v materskom sére.

Bezkofeínová káva v tehotenstve

Čo robiť, ak máte chuť na kávu v tehotenstve? Káva bez kofeínu je ideálnym riešením ako pre ženy, ktoré trápi vysoký krvný tlak, tak pre budúce a dojčiace mamičky, ktoré nechcú vôbec riskovať. 

Bezkofeínové kávy existujú rozpustné, mleté, aj zrnkové a rozdiel v chuti vôbec nespoznáte. Oklamete svoje zmysly a bez výčitiek si doprajete milovanú chuť kávy. Z mletej kávy bez kofeínu si môžete pripraviť akýkoľvek druh kávy, napríklad aj obľúbené latte alebo espresso

Samozrejme, žiadnym procesom sa kofeín nedá z kávy odstrániť úplne, asi 3% kofeínu v káve zostáva. Pri porovnaní s pôvodnými kávovníkovými zrnami je ale toto percento zanedbateľné. Pre predstavu espresso z klasických zŕn obsahuje 50 až 70 mg kofeínu, espresso zo zŕn zbavených kofeínu iba 1 až 5 mg kofeínu. 

Doprajte si v tehotenstve kvalitnú kávu

V tehotenstve si nestačí strážiť len denný príjem kofeínu, ale dobré je dbať aj na typ kávy. Ak chcete piť kávu pravidelne počas celého tehotenstva, dajte radšej prednosť mletej káve pred rozpustnou. Najlepšou voľbou je káva zrnková. Jej príprava nie je vôbec zložitá, naopak môže byť rovnako rýchla a jednoduchá ako príprava instantnej kávy. Ak nechcete investovať do automatických pákových kávovarov, kúpte si praktický moka kávovar (koťogo), s ktorým pripravíte výbornú kávu už v priebehu pár minút.

Obsah kofeínu – tabuľka

Nápoj / potravinaObjem/množstvoObsah kofeínu
Instantná kávaŠálka 240 ml63 mg
EspressoŠálka 30 ml30 – 50 mg
Prekvapkávaná káva / filtrovanáŠálka 240 ml95 – 165 mg
Káva Latte alebo MochaŠálka 240 ml63 – 126 mg
Espresso bez kofeínuŠálka 30 ml0 mg
Instantná káva bez kofeínuŠálka 240 ml2 mg
Čierny sypaný čajŠálka 240 ml25 – 48 mg
Čierny čaj bez kofeínuŠálka 240 ml2 – 5 mg
Zelený čajŠálka 240 ml25 – 29 mg
Kola240 ml24 – 46 mg
Energetické nápoje250 ml28 – 87 mg
Horká čokoláda (nápoj)200 ml1,1 – 8,2 mg
Čokoláda (tabuľková / bonbón)100 g11 – 71 mg

Údaje obsahu kofeínu z publikácie Health Canada.

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie