29. novembra 2021
Jedným z termínov, s ktorým sa nepochybne stretnete, ak sa chcete lepšie orientovať vo svete kávy, je mletá káva. Čo to je mletá káva, ako a v čom ju pomlieť, aj ako ju skladovať, aby vydržala čerstvá čo najdlhšie – to všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Mletá káva pozostáva z mletých kávových zŕn a vyrába sa z nej kávový nápoj (káva). Počas mletia dochádza k štiepeniu kávovníkových zŕn na drobné čiastočky a k zväčšeniu plochy extrakcie (odborne napísané). Uľahčuje sa tak extrakcia rozpustných látok obsiahnutých v kávovom zrne. Ide o jednu z najbežnejších foriem kávy, ktorú kúpite v obchodoch (okrem zŕn samotných).
Správne mletie kávy závisí od druhu kávy, ktorú plánujete pripraviť. Dôležité je zdôrazniť, že mletá káva nie je instantná káva. Vyzerá veľmi podobne a môže dokonca voňať rovnako. Je medzi nimi ale veľký rozdiel a pokúsiť sa urobiť napríklad espresso s instantnou kávou by dopadlo veľmi zle.
Pri príprave mletej kávy je dôležité mať na pamäti zvolenú techniku varenia kávy, pretože niektoré spôsoby varenia kávy s použitím rôznych prístrojov vyžadujú hrubšie alebo jemnejšie mletie.
Čím viac budete kávu spracovávať (mlieť), tým budú častice kávy jemnejšie. Mletá káva sa dá rozdeliť podľa hrubosti a významne ovplyvňuje chuť výsledného kávového nápoja. Alternatívne metódy prípravy umožňujú väčšiu voľnosť vo výbere stupňa mletia, ale napríklad pri espresse musí byť nastavenie mletia priam dokonalé.
Pri nastavení mletia si treba uvedomiť, že každý výrobca používa iné číslovanie. Mletie ovplyvňuje aj opotrebovanie mlecích kameňov a tiež použitá káva a jej stupeň praženia. Nižšie nájdete prehľad, aká mletá káva je vhodná do kávovarov, do french pressu, do moka konvičky a na ďalšie typy káv:
Pre čo najlepší výsledok mletia je dôležité vybrať kvalitný mlynček, ktorý počas mletia neprepaľuje kávu a melie rovnomerne. Výber mlynčeka na kávu by mal zodpovedať vašim preferenciám aj metóde prípravy kávy. Poznáme elektrické mlynčeky, ktoré urobia všetku prácu za vás a ručné mlynčeky, na ktorých si kávu pomeliete sami.
Čepelová brúska (pripomína mletie kávy ako v mixére) vám zaistí skutočne jemné mletie. Ťažko ňou ale dosiahnete hrubšie mletie. Oproti tomu mlynček s mlecími kameňmi dokáže rozdrviť kávové zrná na presne tú veľkosť, ktorú chcete dosiahnuť a všetky zrná sú pomleté na rovnako veľké čiastočky.
Existujú tiež stroje na espresso, ktoré majú vstavaný mlynček priamo v kávovare. Stačí nasypať kávové zrná a stroj sa postará o zvyšok. Espresso stroje sú však veľmi horúce a toto teplo sa môže prenášať do mlynčeka, v ktorom zostáva časť kávového prachu a kávových olejov z mletia. Čepele preto treba každú chvíľu čistiť. Čistenie mlynčeka, ktorý je oddelený od stroja na espresso, je o niečo jednoduchšie.
Keď je káva čerstvá, vytvorí pri kontakte s horúcou vodou na povrchu lahodnú penu. Je to preto, že sa z kávy uvoľní trochu CO2, ktorý interaguje s prírodnými tukmi v káve a vznikne tak pena. Je to spoľahlivé znamenie, že káva, ktorú používate, je čerstvá.
Po upražení začína káva pomerne rýchlo oxidovať. K oxidácii dochádza, keď sa molekuly kyslíku dostávajú do kontaktu so zlúčeninami v káve, čím sa mení ich štruktúra a káva stráca väčšinu CO2 a iných látok. To ovplyvní kyseliny, aromatické látky a oleje v káve – chuť a vôňa kávy sa mení. Už počas mletia dochádza k uvoľneniu veľkého množstva aromatických látok a plynov.
Keď je káva namletá, oxiduje ešte rýchlejšie – strácať na chuti začína už po 30 minútach od mletia. Najmä pri veľmi jemnom mletí v prípade použitia na espresso oxiduje rýchlejšie než pri hrubom mletí. Jemne mletá káva zostáva naozaj čerstvá len niekoľko hodín. Ak si pripravujete espresso doma, je najlepšie pomlieť kávové zrná tesne pred prípravou kávy.
Stredne až hrubo namletá káva zostane najčerstvejšia deň alebo dva. Ak je káva uchovávaná vo vákuovo uzavretej nádobe môžeme jej čerstvosť predĺžiť na 7 až 10 dní. Aj potom bude káva chutiť dobre, ale už nie tak čerstvo. Celé kávové zrná si môžu uchovať špičkovú kvalitu po dobu jedného týždňa v papierovom sáčku alebo po dobu 3 až 4 týždňov, pokiaľ sú uchovávané vo vákuovo uzavretej nádobe.
Hoci chuť mletej kávy začína veľmi rýchlo klesať, môže sa piť aj niekoľko rokov. Mletá káva sa nezkazí, pokiaľ nebola kontaminovaná vodou nebo inou tekutinou. Ak ju správne skladujete aj niekoľko mesiacov, stále sa dá piť, hoci jej chuť je podstatne menej výrazná.
Vďaka správnemu skladovaniu si môžete užívať pôžitok z lahodnej chuti kávy oveľa dlhšie. Najlepší spôsob,ako správne kávu skladovať, je snažiť sa ju chrániť pred vzduchom, vlhkosťou, teplom a svetlom. Najlepšie miesto pre uskladnenie kávy je preto vo vzduchotesnej a čo najmenšej nádobe na chladnom mieste, kam nepreniká slnečné svetlo. Mletú kávu ale nikdy neskladujte v chladničke a nezmrazujte ju, pretože by sa do kávy mohla dostať vlhkosť a zničiť ju. Ak ste si kúpili už pomletú kávu, otvorte ju až tesne pred použitím.
Hlavnými výhodami kúpy už pomletej kávy je, že viete, akú hrubosť mletej kávy kupujete, nemusíte sa trápiť svojpomocne a šetríte tým čas. U nás v Moritz cafe máte na výber z výberovej kvality Arabica aj zo zmesi Arabici a Robusty. Samozrejme, pre skutočných fajnšmekrov je celý proces prípravy, vrátane mletia kávy pôžitkom a nenechali by si tento proces nechať ujsť.
Časté otázky, ktoré tehotné ženy kladú, sú tie, ktoré porovnávajú kofeín a teín. Ide o rovnakú chemickú zlúčeninu, ale ich účinky na telo sa môžu...
Viac infoKáva je pre mnohých z nás denným rituálom, ktorý nás sprevádza od rána až do večera. Ako milovníci kávy vieme, že sa nič nevyrovná tomu...
Viac info