Pri nákupe nad 25€ doprava zadarmo

Koľko kofeínu má káva?

blog-image

6. marca 2022

Mnohí z nás si bez voňavej rannej kávičky nedokážu predstaviť svoju bežnú rutinu. Tento životabudič naše telo i myseľ doslova nakopne do nového dňa a pomôže nám k lepším výkonom. Poobede si usrkávame zo šálky, aby sme zahnali únavu po výdatnom obede a zostali výkonní až do záverečnej. A to všetko vďaka obsahu kofeínu v káve. Oplatí sa ale vedieť, aké je približné množstvo kofeínu v káve, ktorú pravidelne pijete, ale aj v iných nápojoch a potravinách. Prečo? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Obsah kofeínu v káve: Ako účinkuje?

Kofeín je prírodný stimulant, ktorý pôsobí na náš mozog a centrálnu nervovú sústavu. Skúsme si však ilustrovať, čo presne sa deje v našom organizme, keď mu doprajeme kofeín. Po tom, ako sa do nášho tela dostane, sa celé množstvo kofeínu z kávy vstrebáva z čreva do krvného obehu. Ďalej putuje do pečene, kde sa štiepi na zlúčeniny. A tie spôsobujú reakcie, ktoré vnímame ako nabudenosť, zvýšenú sústredenosť, možno až rozrušenosť a hyperaktivitu. 

Obsah kofeínu v káve pôsobí v našom tele hneď niekoľkými spôsobmi. Tak napríklad, blokuje tvorbu neurotransmiteru s názvom adenozín, ktorý sa v našom tele bežne tvorí, aby nám pomohol zaspať. Preto sa po káve väčšina ľudí cíti sviežo a nedokáže zaspať. Ďalej je tu adrenalín, ktorý sa začne vyplavovať kvôli zvýšenej mozgovej aktivite. Náš organizmus totiž vyhodnotí, že za ňou stojí nejaká hrozba, takže sa nás snaží udržať v stave pohotovosti. Za zmienku stojí aj tofylín, ktorý zvyšuje činnosť pľúc a uvoľňuje cievy a hladké svaly. Bežne to poznáme tak, že obsah kofeínu v káve nám takpovediac “pohne črevá” a utekáme na toaletu. Športovci milujú efekt tofylínu práve vďaka spomínanej schopnosti dýchať viac zhlboka, čo pozitívne ovplyvňuje fyzický výkon. 

Zaujíma vás, ako rýchlo sa obsah kofeínu v káve dostane v tele tam, kam má a ako dlho prijaté množstvo kofeínu v káve účinkuje? Do krvného obehu sa dostane asi 20 minút po tom, čo kávu vypijeme. Asi trištvrte hodinu až hodinu trvá, kým sa množstvo kofeínu v káve prejaví svojím účinkom naplno. Potom sa postupne začne odbúravať, pričom po 6 hodinách je jeho množstvo ešte stále približne polovičné. Pre značný obsah kofeínu v káve je teda dobré pitie čierneho moku správne načasovať. Dopriať si poslednú šálku sa odporúča s odstupom aspoň 8 hodín pred tým, než zaľahnete. Len pre zaujímavosť – zostatkový kofeín sa v tele udržiava až neuveriteľných 48 hodín. Väčšina kávičkárov teda má svoju kofeínovú hladinku neustále. 

Množstvo kofeínu v káve

Určiť, koľko mg kofeínu má káva, ktorú bežne pijete, je takmer nemožné. Vplýva na to viacero premenných, z ktorých si vysvetlíme aspoň tie základné. 

Koľko mg kofeínu má káva

Vo všeobecnosti sa udáva ako približný obsah kofeínu v káve, teda v jednej pripravenej šálke, rozpätie 70 – 140 mg, iné údaje uvádzajú ako priemer 95 mg. Tieto čísla ale treba brať s veľkou rezervou, nakoľko do hry vstupujú nielen vyššie spomenuté kritériá, ale aj množstvo ďalších. No a ak vás zaujíma, koľko kofeínu má káva, ktorú si dennodenne doprajete, ponúkame vám prehľad s orientačnými priemernými údajmi s množstvom kofeínu v káve. Pri každom z týchto typov nápojov je uvedený objem nápoja v ml, ako aj údaj, koľko mg kofeínu má káva. 

Typ kávyObjem/množstvoObsah kofeínu v káve
Instantná kávaŠálka 240 ml63 mg
EspressoŠálka 30 ml30 – 50 mg
Prekvapkávaná káva / filtrovanáŠálka 240 ml95 – 165 mg
Káva Latte alebo MochaŠálka 240 ml63 – 126 mg
Espresso bez kofeínuŠálka 30 ml0 – 7 mg
Instantná káva bez kofeínuŠálka 240 ml2 mg

Prekvapilo vás, aké veľké množstvo kofeínu má káva z filtra? Je to spôsobené tým, že v porovnaní s takým espressom lúhovanie trvá o čosi dlhšie. Ak by vás zaujímalo, ako je to s mliečnymi kávovými nápojmi typu cappuccino alebo caffe latte, stačí vedieť, že obsah kofeínu v káve sa rovná tomu, ktoré je v použitom espresse. Niekedy sa pridávajú rovno dve espressá, čím sa obsah kofeínu v káve automaticky zdvojnásobí. Zvyšok nápoja tvorí napenené mlieko a mliečna pena, ktoré kofeín neobsahujú. 

Nespomenuli sme ešte, koľko mg kofeínu má káva bezkofeínová. Aj tá je jemne povzbudzujúca a ak by sme mali presne vyjadriť, koľko kofeínu má káva bez obsahu kofeínu, boli by to zhruba 3 mg. Prečítajte si aj náš článok o bezkofeínovej káve, v ktorom sa dozviete viac.

Aké množstvo kofeínu je zdravé?

Pre porovnanie, koľko kofeínu má káva a koľko sa ho nachádza v iných nápojoch a potravinách, sme pre vás pripravili ešte jeden prehľad. 

Nápoj/potravinaObjem/množstvoObsah kofeínu
Čierny sypaný čajŠálka 240 ml25 – 48 mg
Čierny čaj bez kofeínuŠálka 240 ml2 – 5 mg
Zelený čajŠálka 240 ml25 – 29 mg
Kola240 ml24 – 46 mg
Energetické nápoje250 ml28 – 87 mg
Horká čokoláda (nápoj)200 ml1,1 – 8,2 mg
Čokoláda (tabuľková / bonbón)100 g11 – 71 mg

No a teraz vyvstáva otázka, ako rozumne naložiť s týmito údajmi. Takže – okrem toho, koľko mg kofeínu má káva a ďalšie výrobky, je dobré vedieť aj to, aké jeho množstvo je pre ľudské telo zdravé. Zovšeobecnene uvádzaný údaj, ktorý sa považuje za bezpečnú hranicu, je 400 mg kofeínu na deň u dospelého človeka. To je miera, ktorú je dobré neprekračovať. Avšak je rozdiel, ak niekto váži 50 kíl a niekto iný povedzme 120. Bezpečný rozsah sa nachádza niekde medzi 3 až mg na 1 kilogram telesnej váhy, ak by sme to chceli adekvátne prepočítať. Ale opäť to záleží od nemála faktorov, napríklad od zdravotného stavu každého človeka.  

Obsah kofeínu v káve a jeho účinky 

Môže sa stať, že prekročíme pomyselnú hranicu, s ktorou je telo ešte “v pohode”. Organizmus vybičovaný množstvom kofeínu v káve a vyplaveným adrenalínom však musí nejako zareagovať. Najbežnejšími príznakmi sú pocit nepokoja a nervozita, potenie, trasenie rúk či zvýšený srdcový tep. Niekoho môže bolieť hlava, iného potrápi úzkosť a podráždenosť. Asi netreba spomínať ťažkosti so zaspávaním a nekvalitný spánok. Aj tráviaci trakt zvykne zareagovať v podobe podráždenia žalúdka, nevoľnosti alebo hnačky. Diuretický účinok kávy sa zase prejaví častejším močením, zvýšeným smädom a možno až dehydratáciou organizmu. 

Takže aj tu platí – všetko s mierou. Je dobré odsledovať si na sebe množstvo kofeínu v káve, ktoré je pre telo prijateľné a prospešné. Pre väčšinu ľudí je jeho mierna konzumácia vo všeobecnosti bezpečná. A aby sme boli fér, musíme spomenúť aj nemálo skvelých benefitov, ktoré so sebou pitie kávy prináša. Tak napríklad, obsah kofeínu v káve chráni pred srdcovými chorobami a cukrovkou, pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny pečene, hrubého čreva a konečníka, ale aj rakoviny kože. Taktiež znižuje riziko chorôb ako dna a skleróza multiplex a celkovo predlžuje život. Možno vám pri tejto obhajobe húževnatého pitia kávy pomôže i fakt, že my ľudia nie sme jedinými “závislákmi”. Aj hmyz, ktorý opeľuje kávovník, dostane za svoju urputnú prácu trocha kofeínového povzbudenia. Nečudo, že sa na kofeínovú rastlinu s obľubou vracia.

Na záver pre vás máme ešte jednu inšpiráciu. Možno ste už počuli o súčasnom trende s názvom kofeínový detox. Kávičkari si dávajú výzvu a na niekoľko dní až mesiacov sa vzdávajú kávového pôžitku i s ním spojených kofeínových benefitov. Spomenuli sme už, že množstvo kofeínu v káve, ktoré vypijeme, sa z organizmu odbúrava až počas 48 hodín. Odmenou za dvojdňový detox by mal byť slastný príval adenozínu a spánok á la bábätko. To kvôli tomu, že kofeín úplne prestane blokovať jeho tvorbu. Vyskúšate to tiež, alebo si neviete predstaviť ani deň bez vašej kofeínovej vlny?

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie